close
loading

Bowie nož


Vzor noža, ktorý nesie meno Jamesa Bowie, plukovníka  texaských dobrovoľníkov počas takzvanej Texaskej revolúcie v rokoch 1835 -1836, ktorý ho spopularizoval na začiatku 19. storočia.

 

Tvar noža Bowie odráža značný hispánsky vplyv. Za základ sa považuje španielsky skladací nôž navaja, tvar ktorého má korene v oblasti stredozemného mora. Nôž navaja nosili často prisťahovalci v Mexiku a v oblastiach starého amerického juhozápadu. Nože podobného tvaru ako navaja, ale s pevnou čepeľou (nie v skladacej forme) o väčších rozmeroch a s čiastočným ostrím na chrbte noža často používali španielski a juhoamerickí piráti.

 

Nôž Bowie č. 1, ktorý bol vyrobený Jamesom Blackom.

Tvar noža Bowie sa stal známym po takzvanej Sandbarskej bitke (v nánosoch rieky Mississippi blízko mesta Natchez, Mississippi), kde bol James Bowie niekoľkokrát postrelený, bodnutý a ubitý takmer na smrť, ale nakoniec vyhral vďaka svojmu masívnemu nožu.

 

S kordom vo svojej hrudi napichol majora Norrisa Wrighta na svoj nôž, ktorý zomrel okamžite, sám si vytiahol z hrude Norrisov kord a potom odsekol časť ruky istému Alfredovi Blanchardovi.

 

Doktor, ktorý Bowieho ošetroval, vraj povedal, že je pre neho záhadou, ako je možné, že je Bowie vôbec živý. 

Noviny uverejnili článok o tejto bitke, ktorá sa následne stala známa po celej Amerike pod názvom Veľký Sundbarský súboj. Bowieho nôž bol opísaný do detailov.

 

Následne mnoho majstrov a výrobcov začalo vyrábať svoje vlastné verzie noža. Dizajn noža sa následne vyvíjal, až po dnes odsúhlasené všeobecné pravidlo, kde nôž Bowie má čepeľ dlhú 8,25 palca (cca 21 cm) a širokú 1,25 palca (cca 3,2 cm) so zahnutím čepele k hrotu a „zaostreným falošným ostrím po oboch stranách“, vrátane ochrany ruky na rukoväti.

 

Klasický Bowie nôž starého amerického juhozápadu.

 

Najväčšiu popularitu dosiahol nôž Bowie v polovici 19. storočia práve na starom americkom juhozápade, kde vznikali školy, ktoré učili ako bojovať s týmto vzorom noža.. V začiatkoch občianskej vojny vojaci konfederácie nosili obrovské nože, ktoré volali D-GUARD BOWIE knife.

 

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com