close
loading

Nôž NR 40 - nôž rozviedčika vzor 1940


Štatutárny model bojového noža, ktorý bol používaný armádou Sovietskeho zväzu a armádami krajín Varšavskej zmluvy v rokoch 1940 - 1960. V niektorých dokumentoch sa tiež uvádza pod názvom „nôž výsadkára“.

 

Do výzbroje Červenej armády vstupuje v roku 1940 po Sovietsko-fínskej vojne (1939–1940), kedy došlo k plošnej a rozsiahlej reorganizácii Červenej armády. Za prototyp noža NR 40 sa považuje práve fínsky nôž, z ktorého vychádzal už predchodca noža NR 40 a to nôž NKVD - nôž „finka NKVD“, ktorý v 30-rokoch 20. storočia  mali vo výzbroji členovia NKVD a ich spolupracovníci. Za zmienku stojí, že práve fínsky nôž bol v 30-rokoch v Sovietskom zväze zakázaný. Trestný kódex zakazoval výrobu, držanie, distribúciu a nosenie fínskeho noža.

 

Nôž finka NKVD
Originál noža NR 40
Nôž rozviedčika je veľmi úspešným nožom a na svoju dobu bol veľmi modernou zbraňou. S týmto nožom je v Červenej armáde spájaných množstvo historiek, ktoré zvýrazňovali jeho mimoriadne bojové vlastnosti. Keď bol v roku 1940 Uralský dobrovoľnícky tankový korpus vybavený týmto modelom noža, nemecká rozviedka okamžite upriamila pozornosť na túto neštandardnú chladnú zbraň tankistov a tak pomenovali Uralský tankový korpus „Schwarze-messer Division“ – Divízia čiernych nožov.

 

CHARAKTERISTIKA NOŽA NR 40

Celková dĺžka noža – 263 mm

Celková dĺžka čepele – 152 mm
Šírka čepele – 22 mm
Šírka chrbta čepele – 2,6 mm
Materiál čepele – oceľ U7
Materiál rukoväte – drevo

Najcharakteristickejším znakom noža rozviedčika je nezvyčajný tvar ochrany prstov  v tvare písmena S, ktorý má ale veľmi nezvyčajný ohyb – a to nie smerom k rukoväti ale smerom k čepeli. Takto nezvyčajne zahnutá ochrana prstov dáva nožu výnimočný bojový tvar.

Čepeľ noža NR 40 má skosený chrbát, pričom skosenie čepeľe smerom od ostria prechádza takmer do polovice noža a pred ochranou prstov je vybraná päta na rukoväti pre prenesenie sily ukazováka na čepeľ noža.

Práca s nožom bola dopracovaná v roku 1940 do bojovej školy Sambo a v roku 1944 Moskovský inštitút športu rozpracováva systém boja z blízka, ktorý bol vo vtedajšej dobe súčasťou každej knižky krasnoarmejca.   

 

Základnými údermi boli priamy úder s obrátenou čepeľou nahor a s pohybom smerom hore (pre nanesenie úderov zo spodu a to v oblasti žalúdka a podrebier) alebo smerom nadol (pre nanesenie úderov z vrchu dole v oblasti krku). Pri oboch chvatoch leží nôž v ruke obrátene a preto ochrana prstov má obrátený zhyb. Rukoväť aj pošva boli vyrobené z dreva a nafarbené na čierno (pre lepšie maskovanie pri nočných operáciách).

 

Nôž vzor NRS-2

V roku 1943 sa nôž NR 40 začína vyrábať s plastovou rukoväťou a v 60-tych rokoch sa do výzbroje Červenej armády dostáva nôž vzoru NRS – tkz. strieľajúci nôž v rukoväti ktorého bola umiestnená krátka hlaveň a spúšť.

 

Kaliber 7,62, streľba nožom: ostrie smerom k sebe. Vylepšeným modelom bol vzor NRS-2, ktorý umožňoval bezhlučnú streľbu. Tieto nože boli určené pre prieskumné jednotky, vzdušné jednotky a vojská námornej pechoty.

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com