close
loading

NV-1 Basurmanin - nôž na prežitie, vzor 1991.
 

Skúsenosti získané sovietskou armádou v afganskej vojne stanovili kritériá, ktoré predurčili vznik nového moderného univerzálneho  noža – noža na prežitie, ktorý dostal oficiálne označenie NV-1  vzor 1991, Basurmanin (NV - nôž „vyživania“ – nôž na prežitie).

Pomenovanie noža Basurmanin nebolo vybrané náhodne. Slovo Basurmanin má staroruský pôvod a je označením pre človeka, ktorý má nekresťanský pôvod. Zvyčajne takto nazývali moslimov a v prenesenom význame Basurmanin znamená nepriateľ.

 

 

Vývoj noža Basurmanin začal ešte počas afgánskej kampane. Prvý oficiálny návrh predložila spoločnosť Ižmaš na konci roka 1990.  Na svoju dobu nôž predstavoval to najlepšie z nožov na prežitie v celosvetovom meradle a preto ho zvyknú nazývať aj nožom na prežitie XX. storočia. Mnohofunkcionálne vlastnosti noža a usporiadanie výbavy na prežitie v puzdre predbehli svoju dobu.

 

CHARAKTERISTIKA NOŽA

Celková dĺžka noža – 330 mm
Celková dĺžka čepele – 160 mm
Šírka čepele – 30 mm
Šírka chrbta čepele – 4 mm
Materiál čepele – oceľ  8ХФ
Materiál rukoväte – oceľ  

Čepeľ noža v priamych líniách, jednostranné ostrie, bez dolín (vybratia), černenie. Bočná línia noža mierne konkávna – vypuklá, pre zvýšenie pevnosti. Rukoväť vyrobená z ocele, vo vnútri dutá, na povrchu trojradové vystupujúce tvarovanie pre bezpečné uchopenie. Zosilnená garda/ochrana rúk môže byť použitá ako kladivo.

V rukoväti panel s elementmi na prežitie. 

 

Puzdro sa skladá z dvoch  po stranách otočných častí s vnútornými vybratiami, ktoré sú schopné vykonávať funkciu kliešte na preseknutie drôtu pod napätím do 3000 voltov. Horná polovica pošvy má držiak pre navinutie 4 metrovej šnúry a druhá polovica je opatrená brúskou na brúsenie ostria noža. V puzdre je umiestnený kompas.
 
V dutine spodnej polovice puzdra je umiestnená píla na rezanie drevených blokov s hrúbkou do 80 mm a kovových dielov o priemere do 10 mm; ľahký nôž harpúna s ostrím, otvárač na fľaše a konzervy, skrutkovač. Obe polovice plášťa sú spájané v sklopenej polohe západkou.

 

 

1. Hlavica rukoväte s gumeným tesnením a bezpečnostným remienkom.
2. Valcový korpus s elementmi na  prežitie
3. Píla.
4. Harpúna - mnohofunkčný nôž.
5. Šnúra.  
6. Kompas.
7. Brúsny kameň.
8. Kliešte pre preseknutie drôtov.

 

1. Hermetický uzáver puzdra panelu.  
2. Plastový valcový korpus panelu na prežitie.
3. Spodný hermetický uzáver.  
4. Navijak na vlasec a niť.
5. Rybársky vlasec.
6. Niť.
7. Rybársky háčik  № 8,5
8. Rybárske háčiky № 4
9. Vodiace olovko "Drobinka", 4 mm.
10. Zicherka (spínací špendlík).
11. Ihla na ručné šitie číslo 10.
12. Škrtátko na zápalky.
13. Šidlo.
14. Poveternostne odolné zápalky.
15. Tabletky na dezinfekciu vody.

Rozvoj noža zastavil pád Sovietskeho zväzu. Prvé prototypy noža sa dostali na testovanie až v roku 1995. Formálne bol prijatý do výzbroje pod označením NV – 1 vzor 1991 a úspešne vyskúšaný v podmienkach Tadžikistanu. Pre komerčnú sféru sa nôž stále vyrába pod označením НВ-1-01 Басурманин.

Nôž Basurmanin sa stal prvým a zároveň aj posledným sovietskym vojenským nožom na prežitie, ktorý dal vynikajúci základ pre následný ďalší rozvoj survival nožov.  

 

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com