Nôže Samsonova
Lovecké nože a dýky ruského majstra a remeselníka Jegora Petrovicha Samsonova dnes predstavujú jednoznačný etalón kvality ruských chladných zbraní.

Originálny lovecký nôž Samsonova
Keď v 50. rokoch XX. storočia inžinieri Moskovského metalurgického závodu „Kosák a kladivo“ urobili prvé pokusy zopakovať výrobu rovnako kvalitných nožov, testovali čepele nožov Samsonova.
Čepele skúšali na pevnosť v tlaku, dávali ich vertikálne pod lis a čepele sa lámali, lenže na to, aby sa zlomili, bol potrebný tlak viac ako 14 ton.
Jegor Samsonov tvoril v období od 70. - tych rokov XIX. storočia do roku 1930. Žil na okraji mesta Tula (cca 200 km južne od Moskvy) v malom domčeku, pred ktorým visel znak s nápisom "kalenie loveckých nožov." Pracoval spoločne s učňom a asistentom, ktorým bola jeho manželka.
Jegor Samsonov sa vypracoval až medzi nožiarsku elitu, na pozíciu dodávateľa cárskeho dvora „Imperátorskej spoločnosti lovu“. Jeho účasť na celosvetových výstavách tej doby potvrdzujú ocenenia a medaily, ktoré na nich získal a následne, ktoré vyobrazoval na päte čepelí svojich nožov. Prvé významné ocenenie dostal v roku 1885.
Druhé sa datuje do roku 1913, odkedy sa na čepeliach objavujú dve medaily, takže rok výroby jednotlivých Samsonových nožov sa určuje s dostatočnou presnosťou. Neskôr začína používať na označenie hexagonálny znak so symobolom imperátorskej orlice.


Dielňa Samsonova vyrábala okolo 10 variantov loveckých nožov. Všetky nože boli vyrábané doslova v typických domácich podmienkach v klasickej ruskej peci, čo udivuje do dnešných čias. Nože Samsonova pôsobili jednoduchým až asketickým dojmom. Aj napriek svojej strohosti sa stali etalónom kvality a stali sa obľúbenými loveckými nožmi ruskej aristokracie. Nôž Samsonova nosil na love cár Nikolaj II. i jeho generáli.

Presný počet nožov, ktoré vyrobil majster Samsonov sa odhaduje na niečo cez 3 300 kusov.
Medzi najznámejší nôž Samsonova patrí Medvedí nôž.
Celková dĺžka noža – 305 cm
Dĺžka čepele – 195 cm
Medvedí nôž vyrábal Samsonov aj po revolúcii v novembri 1917 roku, ale tentoraz už na sovietskom závode.

Rôzne experimentálna fúzie a pokusy ako rozlúštiť tajomstvo temperovania nožov, aby sa dosiahla ich mimoriadna sila, zlyhali. Medvedí nôž Samsonova nesie meno Nôž Samsonov.