close
loading
Bebut DAMASK Striebro Kubači

Bebut DAMASK Striebro Kubači

Cena: 1970 EUR
Množstvo kusov: 

Bebut Damask Striebro Kubači

Modrý Bebut – Aristokratická dôstojnícka verzia noža Bebut, zhotovená v historickom štýle KUBAČI, ktorá sa dodnes vyrába iba na individuálnu objednávku. Jedinečný autorský exemplár.

 

Kubači – je jednou z najznámejších horských dedín Kaukazu. Nachádza sa cca 300 km južne od mesta Kizlyar. Kubači sa po stáročia spája s juvelírnym/klenotníckym umením.


Umelecké spracovanie kovov je v Kubači známe už od staroveku. Strieborné výrobky Kubači zdobené černením/niellom, gravírovaním, pozlátením a vyrezávanou slonovinou boli po stáročia vysoko cenené v krajinách Východu a Európy. 


História pletenia krúžkového brnenia v Kubači siaha do obdobia 9. storočia, ale Kubači sa nakoniec preslávilo inou výrobou – vysokou kvalitou umeleckého zdobenia zbraní – chladných a strelných a samozrejme výrobou dámskych šperkov.

 

V juvelírnom umení Kubači sa používajú rôzne druhy niekoľko stupňovej gravúry, ktoré sa líšia doslova od všetkých známych analógov. Tajomstvá profesie sa dedia z generácie na generáciu. Každý majster vlastní svoje osobné tajomstvá remesla. Naniesť unikátny vzor na zdobený povrch znamená okrem iného mať aj špeciálne tvary rezákov, špeciálne ich ostriť, aby následne nanesený vzor na dekorovaný povrch bol privedený do dokonalosti.


Vzhľadom na vysokú hodnotu jedinečnej umeleckej tvorby Kubači z rozhodnutia vlády roku 1932 bol vytvorený dokonca Štátny strieborný fornd na výrobu výrobkov Kubachi. V tomto období začali remeselníci spolu s tradičnými dámskymi šperkami a zbraňami vyrábať puzdrá na cigarety, držiaky pohárov, čajové lyžičky a iné strieborné predmety.


V roku 1960 bol založený Kubačinsky umelecký kombinát s cieľom zachovať tradičné ľudové umenie Kubači. Najväčší rozmach zaznamenáva závod v 60. až 80. tych rokoch XX. storočia, kedy viac ako 70% produkcie bolo exportovaných do celého sveta.


Idea podporiť opätovný rozvoj umenia Kubači vzišla od zástupcu generálneho riaditeľa spoločnosti OOO PP Kizlyar p. Omari Achmedova, čím sa umelecký dekor Kubači znovu dostal do povedomia zberateľov na celom svete.

 

Modrý Bebut je typický príkladom jedinečnej imperiálnej individuálnej autorskej šľachtickej tvorby chladných zbraní Kaukazu s najznámejším Kaukazským dekorom Kubači. Dôstojníci, a teda Aristokracia, si svoj Bebut kupovala za vlastné peniaze. Individuálne objednávky šli zväčša na Perzské územia, kde v tom čase patril aj Dagestan. Len pre zaujímavosť predohrou Kaukazskej vojny bola Rusko – Perzská vojna 1804 – 1813, kedy Perzia bezpodmienečne priznáva pripojenie Dagestanu (vrátane Gruzínska a Východného Arménska) k Ruskej Impérii.

 

Na hlavici rukoväte štandardný aristokratický motív Kubači - Kaukazský modrý Bars - symbol šľachty, ktorý v našich severných končinách predstavuje symbol leva a teda ohnivé znamenie - bars ako jediný dokáže položiť rozzúreného býka.

 

V terminológii súčasnej heraldiky Bars/Leopard symbolizuje odvahu v boji a vytrvalosť. Ľadovo modré oči Barsa vyzývajú strach u nepriateľa a podľa legendy bars dokáže nájsť východisko z akejkoľvek situácie, najprv  prefíkanosťou a v extrémnych prípadoch silou.

 

Zdobenie vyhotovené v Striebre, celistvé odliatky - čo predstavuje štandard umenia Kubači.

 

Bebut - armádny nôž vzor 1907 – je v princípe prvým, oficiálnym nariadením ustanovený nôž ruských špeciálnych síl, ktoré dnes označujeme pojmom SPECNAZ.

Keďže kindžal Bebut bol príkazom nariadený iba na použitie u rádových vojsk, s dôstojníckou/oficierskou verziou sa nepočítalo, aj keď Bebut sa u dôstojníkov tešil mimoriadnej obľube už z Kaukazskej vojny (roky 1817 – 1864).

 

Tento nôž je zaradený do kategórie chladné zbrane. Nože spoločnosti Kizlyar, ktoré sú zaradené do kategórie chladné zbrane majú vždy na chrbte čepelí vyrazené  svoje vlastné identifikačné číslo.

Certifikát noža nájdete tu.

 

Charakteristika noža
Celková dĺžka    685 mm
Dĺžka čepele    545 mm
Hrúbka čepele    5 mm
Šírka čepele    30 mm
Materiál čepele    Damasková oceľ
Tvrdosť    57-59 HRC
Materiál rukoväte    Eben čierne drevo, striebro, mosadz
Púzdro    Drevo, Koža, striebro, mosadz

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com