close
loading
Bebut Modrý

Bebut Modrý

Cena: 1970 EUR
Množstvo kusov: 

Bebut Modrý

Modrý Bebut – Aristokratická dôstojnícka verzia noža Bebut, ktorá sa dodnes vyrába iba na individuálnu objednávku.

 

Bebut - armádny nôž vzor 1907 – je v princípe prvým, oficiálnym nariadením ustanovený nôž ruských špeciálnych síl, ktoré dnes označujeme pojmom SPECNAZ.

Keďže kindžal Bebut bol príkazom nariadený iba na použitie u rádových vojsk, s dôstojníckou/oficierskou verziou sa nepočítalo, aj keď Bebut sa u dôstojníkov tešil mimoriadnej obľube už z Kaukazskej vojny (roky 1817 – 1864).

 

Dôstojníci, a teda Aristokracia, si svoj Bebut kupovala za vlastné peniaze. Individuálne objednávky šli zväčša na Perzské územia, kde v tom čase patril aj Dagestan. Len pre zaujímavosť predohrou Kaukazskej vojny bola Rusko – Perzská vojna 1804 – 1813, kedy Perzia bezpodmienečne priznáva pripojenie Dagestanu (vrátane Gruzínska a Východného Arménska) k Ruskej Impérii.

 

Modrý Bebut je typický príkladom jedinečnej individuálnej autorskej šľachtickej tvorby chladných zbraní Kaukazu s typickými kresťanskými/pravoslávnymi prvkami v motíve kríža svätého Georgia v podobe obojstrannej gardy a prírodného motívu kríža heraldickej ľalie na zadnej strane ako symbolu čistoty a svätosti. Na hlavici rukoväte leopard -  tkz. kaukazský modrý bars - symbol šľachty, ktorý v terminológii heraldiky symbolizuje odvahu v boji a vytrvalosť. Ľadovo modré oči Barsa vyzývajú strach u nepriateľa a podľa legendy bars dokáže nájsť východisko z akejkoľvek situácie prefíkanosťou alebo v extrémnych prípadoch silou.

 

Zdobenie vyhotovené v Striebre, celistvé odliatky.

 

Tento nôž je zaradený do kategórie chladné zbrane. Nože spoločnosti Kizlyar, ktoré sú zaradené do kategórie chladné zbrane majú vždy na chrbte čepelí vyrazené  svoje vlastné identifikačné číslo.

Certifikát noža nájdete tu.

 

Charakteristika noža
Celková dĺžka    685 mm
Dĺžka čepele    545 mm
Hrúbka čepele    5 mm
Šírka čepele    30 mm
Materiál čepele    Damasková oceľ
Tvrdosť    57-59 HRC
Materiál rukoväte    Eben čierne drevo, striebro, mosadz
Púzdro    Drevo, Koža, striebro, mosadz

Kontakt

 

RUSKÝ DOM
841 01 Bratislava
Polianky 11


OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov
Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskydom.sk
Web: www.ruskydom.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com