close
loading
Buriatsky

Buriatsky

Cena: 155 EUR
Množstvo kusov: 

Buriatsky

Nôž Buriatsky – alebo nôž Mongolský – je nožom, ktorý má históriu, ktorá sa ráta doslova v tisícoch rokov. Nehľadiac na to, nôž sa používa dodnes a to aj vo vojenskej sfére.

 

O sile vplyvu Buriatskeho noža svedčí aj zaujímavá história z 30. rokov minulého storočia keď Červená armáda začala vyzbrojovať silové zložky nožmi Finka, Fínka na Ďalekom východe bola odmietnutá a tak v Zlatouste museli začať s výrobou tkz. Buriatskeho noža pre Mongolsko.

 

Buriatsky nôž v originále v preklade znamená Strieborný nôž – k nožu sa viaže množstvo legiend, no v princípe stále platí, že originálny Buriatsky nôž kujú Buriatskí kováči - Darchani. Darchani sú považovaní aj dnes za nebeských poslov a  nôž ako dar Darchana má byť odovzdávaný z generácie na generáciu, pretože majiteľa ochráňuje.

 

Osobitosťou Buriatskeho noža je jeho geometria – úzky, dlhý a priamy – dĺžka sa štandardne pohybuje od 30 až do 40 cm. Kritéria konštrukcie vychádzajú hlavne z účelu použitia noža v prostredí hospodárstva kočovného života.

 

Burjatsko sa nachádza južne od jazera Bajkal a susedí s Mongolskom. Buriati a Mongoli sú vnímaní v princípe ako jeden národ.

 

A ak pôjdeme ešte ďalej do minulosti, tak Buriatsky nôž je v princípe nožom Západných Sibírskych Skýtov – Slovanov, ktorý sú nazývaní aj Biely Huni. Ako súčasť Veľkej Tartárie boli to práve Biely Huni ako profesionálni vojaci, ktorí rozšírili používanie noža tohoto tvaru a to v rôznych podobách a variáciách na teritórium Európy, Ázie až po ďalekú Čínu .

 

Materiály
Vysoko legovaná oceľ 95X18, tvrdosť 55-56 HRC, Karelská breza

 

Charakteristika noža
Celková dĺžka:    370  mm
Dĺžka čepele:    250  mm
Hrúbka čepele:   4  mm
Šírka čepele:    25  mm
Materiál čepele:    oceľ 95Х18
Spracovanie čepele:    leštená
Tvrdosť:    55-56 HRC
Materiál rukoväte:   Karelská breza, garda – mikarta
Púzdro:    Prírodná koža
Poznámka:    Nepatrí do kategórie chladné zbrane

 

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com