close
loading
Jakut BULAT LUXE CLASSIC

Jakut BULAT LUXE CLASSIC

Cena: 253 EUR
Množstvo kusov: 

Jakut BULAT LUXE

Nôž Jakut – Luxusná verzia Národného Jakutského noža - nôž vyhotovený zo špeciálnej ocele BULAT, ktorá je kvalitnejšia ako DAMAŠKOVÁ oceľ. 

 

Predmet národného kultúrneho dedičstva - Lovecký nôž, ktorý je starý doslova tisícročia.

 

Nôž Jakut má tkz. asymetrické ostrie čepele - z pravej strany pri pohľade z vrchu, kde sa nachádza vybratie/dolina je čepeľ úplne hladká. Ľavá strana má konkávne skosenie od chrbta k ostriu čepele, čo dáva nožu mimoriadnu vlastnosť – nôž sa nevrýva do materiálu. Nôž má prakticky ostrie žiletky.

 

Damašková oceľ sa v Európe objavila okolo 13. storočia - počas križiackych výprav. Meče a šable vyrobené z tohto kovu sa vyvážali na Západ z najväčšieho obchodného mesta vtedajších čias Damasku. Európski rytieri nerozumeli rozdielu medzi damaškovou oceľou a bulatom a predajcovia sa im to ani nesnažili vysvetliť. Pretože Damašková oceľ je jednak lacnejšia a vyzerá krajšie - vzor je jasnejší. 

 

Dodnes v angličtine neexistuje výraz „bulat“. V anglickej literatúre existuje iba pomenovanie "Damascus steel" – damašková oceľ. 

 

Bulat pochádza z Indie. Staroveký Bulat v Indii niesol pomenovanie indická vzorovaná oceľ a v staroveku stál doslova celý majetok.

Samotná technológia výroby ocele BULAT ako tkz. pravého Damasku bola stratená. Mnoho odborníkov sa pokúšalo obnoviť technologický proces výroby ocele s podobnými vlastnosťami. To sa napokon podarilo až v roku 1837 v Zlatouste Pavlovi Petrovičovi Anosovovi.

 

Princíp originálnej technológie BULAT spočíva v tom, že pri výrobe tkz. „téglikovej“ zliatiny sa železná ruda, drevené uhlie a špeciálne tavivo zahrievajú v špeciálnych téglikoch - tavenie sa vykonáva v peciach na drevo (v porovnaní s plynovými alebo elektrickými pecami neposkytujú takú vysokú teplotu). Táto technológia je drahá, a preto sa vyrábajú z takejto ocele iba čepele prevážne pre zberateľov.

 

BULAT je preto považovaný za jednu z najkvalitnejších a najdrahších nožiarskych ocelí vôbec a tvrdosť ocele BULAT dosahuje až neuveriteľných 64 HRC.

 

Rukoväť vyhotovená z eltných materiálov - kompozícia Sobie parožie a Kap stabilizovanej Karelskej brezy - Autorský nôž najvyššej triedy

 

Charakteristika noža
Celková dĺžka:    270  mm
Dĺžka čepele:    142 mm
Hrúbka čepele:    3,9  mm
Šírka čepele:    28  mm
Materiál čepele:   
oceľ BULAT 
Tvrdosť:    61 - 64 HRC
Materiál rukoväte:   Sobie parožie, Kap Karelská breza Stabilizovaná
Puzdro:    Prírodná koža
Poznámka:   Nepatrí do kategórie chladné zbrane

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com