close
loading
Katana Bojová

Katana Bojová

Cena: 1770 EUR
Množstvo kusov: 

Katana Bojová

Bojová KatanaKatana Vojína s vyobrazením legendárnych symbolov bojovníka – sokola a opice.

 

Obraz Sokola sa v Japonsku mohol používať výlučne rodinami, ktorých členovia sa vyznamenali v boji. Symbol Sokola sa spája s prvým japonským Cisárom  Dzimmom. Dzimma bol v prvej bitke porazený. Bohovia ale poslali svojho posla v podobe Zlatého Sokola, ktorý mu poradil, aby za úsvitu znova zaútočil na nepriateľa a postupoval z východu.

Pri východe slnka priviedol Dzimma svoju armádu k nepriateľovi z východnej strany. Nepriateľské jednotky oslepené žiarou odražajúceho sa Slnka od Zlatého Sokola, ktorý sedel na štandarde prvého Cisára, utrpeli drvivú porážku.

 

Najvyššie vojenské vyznamenanie v Japonsku bol preto Rád Zlatého Sokola – udeľoval sa výhradne za vojenské zásluhy. Za zmienku stojí, že po porážke Japonska v II. Svetovej vojne vyznamenanie prestali udeľovať.

 

Opica, podľa starej japonskej mytológie je posvätným sprostredkovateľom medzi bohmi a ľuďmi.

 

Ale vráťme sa k samotnej Katane. Prvý meč Katana vytvoril podľa legendy majster Amakuni. Legenda hovorí:

Amakuni a jeho syn Amakura stáli vo dverách svojej kováčskej dielne a sledovali vojakov vracajúcich sa z vojnového pochodu. Cisár precválal okolo Amakuniho a ani sa na neho nepozrel, hoci zvyčajne spomalil, aby zamával rukou na pozdrav. Sám Amakuni vždy netrpezlivo očakával takéto známky pozornosti, čo znamenalo ocenenie jeho práce. Vtedy si  Amakuni všimol, že takmer polovica vracajúcich sa vojakov mala zlomené meče.

 

Keď si Amakuni znova spomenul na to, ako ho cisár ignoroval, jeho oči sa naplnili slzami. A Amakuni povedal: „Ak sa musia používať moje meče na taký intenzívny boj, vyrobím meč, ktorý sa nezlomí.“

 

Otec a syn pomaly a vytrvalo pracovali na nemožnej úlohe. A tak sa zrodil mierne zakrivený meč s jednostranným ostrím. Ostatní kováči sa posmievali, ale otec a syn pokračovali v práci a vyrobili mnoho takýchto mečov.

 

A nasledujúcu jar opäť prehrmela vojna. A opäť, keď sa vojaci vrátili z vojny, Amakuni so synom stáli vo dverách a počítali – a všetky meče sa bez poškodenia vrátili späť! A keď cisár cválal okolo - pridržal koňa, usmial sa a povedal: „Si skutočný zbrojný majster! Žiadny z tvojich mečov nezlyhal v boji! “ Amakuni sa radoval a pred všetkými povedal, že dokončil prácu svojho života.

 

Katana - dlhý japonský meč so zakrivenou čepeľou a  jednostranným ostrím. Konštrukcia meča je určená v základnej miere na nanášanie sečných úderov - dlhá priama rukoväť umožňuje použiť obojručný chvat, pričom nevysoká ochrana dlane a zakrivenie čepele do špičky umožňujú aplikovať katanu aj na bodné údery.

Katana sa objavuje v XV. storočí ako dôsledok evolúcie japonského meča Tachi, ktorý bol dlhší a s výraznejším ohnutím čepele. Katana bola používaná do konca XIX. storočia  ako tradičná zbraň samuraja.

Meč je zdobený umeleckými ornamentmi ručnej výroby, tkz. Umelecký japonský dekor Tsuba - Detailné ornamenty sú postriebrené a sú umiestnené na garde a pošve Katany. Pri vyhotovení rukoväte a pošvy bola použitá vzácna koža morskej raje.

Čepeľ Katany je vykovaná z ocele 50Х14МФ a je vybavená pozdĺžnym vybratím/dolinu pre poslnenie tuhosti meča.
Nádherný a plne funkčný model určený pre zberateľov a skutočných znalcov východného umenia.

Tento nôž je zaradený do kategórie chladné zbrane. Nože spoločnosti Kizlyar, ktoré sú zaradené do kategórie chladné zbrane majú vždy na chrbte čepelí vyrazené svoje vlastné identifikačné číslo.
Certifikát noža nájdete tu.
 
Charakteristika noža
Celková dĺžka    950 ± 70 mm
Dĺžka čepele    730 ± 50 mm
Hrúbka čepele    6 mm
Šírka čepele    33 mm
Geometria čepele    kindžál
Materiál čepele    oceľ 50Х14МФ
Spracovanie čepele    leštená
Tvrdosť:    -
Materiál rukoväte    Postriebrená mosadz, koža morskej raje
Puzdro    Drevo, postriebrená mosadz, koža morskej raje
Poznámka:  Patrí do kategórie chladné zbrane

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com