close
loading
Peceneg

Peceneg

Cena: 61 EUR
Množstvo kusov: 

Pečeneg

Nôž Pečeneg patrí do stepnej série nožov a nesie pomenovanie po stepnom národe Pečenegov.

A práve tento národ významne ovplyvnil chod histórie východnej Európy. Nôž Pečeneg, je vzpomienkou na obdobie, kedy sa riešili osudy ľudí na tisíc rokov dopredu - je spoľahlivým hospodárskym nožom stepného národa so skutočne zaujímavou históriou.

 

Keď v rokoch 895 - 896 Maďari vedení Arpádom a Kursanom prekročiť Karpaty - tak za chrbtom mali národ Pečengov.

 

Celá genéza začína tkz. Byzantsko – Bulharskou obchodnou vojnou, ktorá začína v roku 893, a ktorá následne prerástla do celoplošného vojenského konfliktu, v ktorom na začiatku Byzancia značne vojensky utrpela. Z tohoto dôvodu Byzantský Imperátor Lev IV. Filozof - v zmysle tradičného postupu byzantskej diplomacie – Natraviť nepriateľa na svojho nepriateľa, zaplatí mimoriadne štedro Maďarským žoldnierom, ktorí roku 895 napadnú zo severu na Bulharskú ríšu. 

 

Pre Bulharov sa vojenská kampaň Maďarov končí katastrofou, dokonca sám knieža Simeon I. Veľký, bulharský cár, sa iba zázrakom zachráni. 

 

A tu sa konečne dostávame k Pečenegom. Simeon I. sa napodiv ukázal byť hodným študentom byzantskej diplomacie a uzatvára tkz. anti-maďarskú zmluvu s Pečenegami, ktorej dôsledok je pre Maďarov fatálny.

 

Na jar roku 896 sa Simeon I. stretáva s Maďarmi v rozhodujúcej bitke pri rieke Južný Bug, terajšia Ukrajina. V krutej bitke Maďari - pravdepodobne ich viedol legendárny Arpád - utrpeli ťažkú porážku. Porazených Maďarov hnalo vojsko Pečenegov ďaleko na západ – čim  navždy prídu o svoju pôvodnú vlasť tkz. Levediu alebo Etelköz a začína éra budovania novej vlasti na Dunaji.

 

Niektorí historici tvrdia, že rozhodujúca bitka sa odohrala už o rok skôr v roku 895 južne od Dunaja a v roku 896 Bulhari vykonali ešte trestnú výpravu na Južný Bug.

Certifikát noža nájdete tu.

 

Charakteristika noža
Celková dĺžka:    270  мм
Dĺžka čepele:    140  мм
Hrúbka čepele:    2.3  мм
Šírka čepele:    35  мм
Geometria čepele:    priama s prvkami východného typu
Materiál čepele:    oceľ  AUS-8
Spracovanie čepele:   leštená
Tvrdosť:    57-59 HRC
Materiál rukoväte:    Kaukazský orech 
Hrúbka rukoväte:    24  mm
Puzdro:    Prírodná koža
Poznámka:    Nepatrí do kategórie chladné zbrane

 

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com