close
loading
Šabľa Kizlyar

Šabľa Kizlyar

Cena: 2670 EUR
Množstvo kusov: 

Šabľa Kizlyar Damask

Šabľa KizlyarStaroslovanská šabľa, v šľachtickej bielej slávnostnej forme - Vyhotovuje sa aj šabľa radového vojska v čiernej koži.

 

Šabľu používali tkz. Strelci cárskej armády, ktorí tvorili vybranú a privilegovanú elitu cárskeho vojska. Oddiely strelcov vznikajú už v roku 1550 príkazom cára Ivana 4 Hrozného a tvorili prvú regulárnu armádu v Rusku. A práve za pomoci strelcov sa dosiahli najvýznamnejšie víťazstva ruských cárov.

 

Šabľa nahradila vo výzbroji meč, ktorý mal svoje opodstatnenie u pechoty. S čoraz významnejšou pozíciou ťažkej kavalérie sa presadzuje šabľa, ktorej ohnutá geometria sa preberá od turkických národov. Vďaka svojej mimoriadnej efektívnosti v boji sa rozšírila najprv do východnej Európy na následne aj do západnej Európy.

 

Len pre zaujímavosť – Strelci sú v princípe to, čo poznáme ako mušketierov. Vo Francúzsku vznikajú oddiely Strelcov - Mušketierov až v roku 1622. A šabľu preberá do výzbroje až Napoleon Bonaparte v rokoch 1805 - 1812. Aj za pomoci šable dobyli Napoleonove vojská celú vtedajšiu Európu.

 

Šable sa v cárskej armáde výlučne používali do roku 1821, kedy šabľu postupne nahrádza šaška, ale tvar čepele zostáva pritom nezmenený. Proces výmeny bol dokončený v roku 1881. 

 

Šabľa Kizlyar predstavuje jedinečný príklad ruskej aristokratickej tvorby – biela koža, damasková oceľ, rukoväť kel mamuta - mamutia slonovina, na hlavici rukoväte leopard -  tkz. kaukazský bars - symbol šľachty, drahokamy červený granát 5ks, zlato, striebro - matové, černené.

 

Nádherný a funkčný zberateľský kúsok, ktorý nesie v sebe slávu Ruskej imperátorskej armády. Darčekový nôž, vhodný do zbierky každého zberateľa.

 

Tento nôž je zaradený do kategórie chladné zbrane. Nože spoločnosti Kizlyar, ktoré sú zaradené do kategórie chladné zbrane majú vždy na chrbte čepelí vyrazené  svoje vlastné identifikačné číslo.

Certifikát noža nájdete tu.

 

Charakteristika noža
Celková dĺžka    925 mm
Dĺžka čepele    785 mm
Hrúbka čepele    5 mm
Šírka čepele    30 mm
Materiál čepele    Damasková oceľ
Tvrdosť    57-59 HRC
Materiál rukoväte    Kel mamuta, striebro, zlato, drahokamy granát
Púzdro    Drevo, Koža, striebro, zlato, drahokamy granát

 

Kontakt

 

RUSKÝ DOM
841 01 Bratislava
Polianky 11


OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov
Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskydom.sk
Web: www.ruskydom.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com