close
loading
Vostochny UNCUKUL

Vostochny UNCUKUL

Cena: 143 EUR
Množstvo kusov: 

Vostochny UNCUKUL

Vostochny UNCUKUL - v preklade z ruštiny Východný nôž - Autorský nôž zdobený slávnou „Uncukuľskou nasečkou“, ktorú určite poznajú skôr narodení ešte z čias socializmu.

 

Uncukuľ je dnes dedina s cca 6500 obyvateľmi, ktorá sa nachádza 200 km južne od mesta Kizlyar v Dagestane.

 

Uncukuľská nasečka to je dekoratívne zdobenie dreva kovovými elementami, ktoré predstavuje v úžitkovom dekoratívnom umení doslova ojedinelý zjav.

 

Ornament je prísne graficky rozpočítaný a pozostáva z kombinácie geometrických tvarov a obrazov solárnych znakov. Kompozícia je založená na opakovaní množstva vzorovaných prvkov, ktoré tvoria ornament voľnej horizontálnej alebo vertikálnej symetrie.

 

Umenie dekorácie v Uncukule siaha do dávnych čias. Uncukuľskí remeselníci boli známi zruční zbrojári, ktorí sa zaoberali drahou umeleckou dekoráciou zbraní. 18. storočie a následné ukončenie Kaukazskej vojny posúva umenie dekorácie Uncukuľa do užitkovej roviny – zdobené fajky, tabatierky, vychádzkové palice, vázy, atď.

 

Najväčší rozmach zaznamenáva Uncukuľské dekoratívne umenie v 60. až 80. tych rokoch XX. storočia, kedy Uncukuľská továreň na umelecké spracovanie dreva zamestnáva až 500 ľudí. Dnes závod pod názvom Uncukuľský umelecký závod je v princípe malý rodinný podnik.

 

Idea podporiť opätovný rozvoj umenia Uncukuľského regiónu vzišla od zástupcu generálneho riaditeľa spoločnosti OOO PP Kizlyar p. Omari Achmedova, čím sa umelecký dekor Uncukuľa znovu dostal do povedomia zberateľov na celom svete.

 

Práca Uncukuľských majstrov je namáhavá a vyžaduje si rozvoj špeciálnych schopností - presne vypočítaných operácií a techník, pričom dielo strednej zložitosti vyžaduje od 5 do 15 tisíc rôznych úkonov a práca môže trvať od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov.

 

ELITNÁ AUTORSKÁ verzia noža. Každý nôž je jedinečný, iba v jednom exemplári.

Certifikát noža nájdete tu.

 

Charakteristika noža
Celková dĺžka:    233  мм
Dĺžka čepele:    118  мм
Hrúbka čepele:    2.6  мм
Šírka čepele:    33  мм
Geometria čepele:    yatagan
Materiál čepele:    oceľ  AUS-8
Spracovanie čepele:   Stone Wash SATIN
Tvrdosť:    57-59 HRC
Materiál rukoväte:    Kaukazský orech
Hrúbka rukoväte:    21  mm
Puzdro:    Prírodná koža
Poznámka:    Nepatrí do kategórie chladné zbrane

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com