close
loading
Nagajka Kubáňska

Nagajka Kubáňska

Cena: 180 EUR
Množstvo kusov: 

Nagajka Kubáňska

Nagajka - sprevádzala kozáka počas jeho celého života: zavesili ju nad kolískou dieťaťa, aby odohnala zlých duchov, dali ju chlapcom, keď sa učili jazdiť na koni, brali ju do boja, lovili s ňou, boli ňou trestaní, keď sa previnili a keď kozák zomrel, pochovali ho so šaškou(mečom), uzdou a nagajkou.

 

Nagajka je v princípe hrubý bič, ktorým sa poháňa kôň a zároveň je tkz. „hybká“ zbraň, ktorú kozáci používali v boji keď prišli o šašku. Nagajka bola vtedy jedinou možnosťou ako prežiť.  

 

Dodnes sa vedú spory o  pôvode slova Nagajka. Existuje niekoľko verzií:
1. Nagajka pochádza od pomenovania severo –kaukazského národa Nogajcov. Aj keď do dnešného dňa  presná etymológia pojmu "Nogai" ustanovená nebola. Najčastejšie sa slovo Nagajka spája so Zlatou hordou a Chánom Nogai-om (z mongolského noqai - "pes"), ktorý bol pravnukom Džingischána.
2. Názov Nagajka pochádza zo sanskritu, kde "Naga" znamená zmija. A skutočne tvar a pletenie Nagajky sa podobá šupinám hada. Kozáci veria, že pomenovanie Nagajka pochádza od Svätého Juraja – starokresťanský mučeník. Svätý Juraj - Víťaz je považovaný za patróna ruských vojínov a podľa legendy svätý Juraj  porazil v boji draka - hada.

 

Povedať presne, kedy sa zbraň Nagajka a jej pomenovanie objavili, je mimoriadne zložité. Najstaršie zmienky o Nagajke možno nájsť v dielach rímskych historikov ako Herodotus, Pompeius Trogus a Polyainos a spájajú sa Skýtmi.

 

Existuje mnoho druhov Nagajok, ale tkz. armádne Nagajky – oficiálne cárskym dekrétom Imperátora Alexandra II z roku 1884 ustanovené príslušenstvo výzbroje kozakov sú iba dve Nagajky a to - Nagajka Donská a Kubánska. Až v roku 1895 sa príkazom 125.1 stanovuje jednotná konštrukcia nagajky tkz. ústavná/štatutárna nagajka.

 

Dnes je Nagajka používaná ako efektívny prostriedok sebeobrany. Nagajka v západných krajinách je označovaná aj pod pomenovaním „Vlkoboj“ – zabíjak vlkov.

Ručná práca, výplet, pravá koža, majstrovské dielo, ORIGINÁL podľa tkz, úkazu/dekrétu Imperátora Alexandra II z roku 1884.

 

Charakteristika
Celková dĺžka    900 ± 10 mm
Dĺžka rukoväte    180  mm vrátane tkz. tureckej hlavy
Hrúbka rukoväte   25 mm
Materiál   Prírodná koža

Kontakt

 

KIZLYAR GLOBAL NETWORK

TARUM, s.r.o.
OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov

811 02 Bratislava
Tallerova 4


Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskenoze.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com