close
loading
Finka VAČA Grigorievska

Finka VAČA Grigorievska

Cena: 230 EUR
Množstvo kusov: 

Finka VAČA Grigorievska

Finka VAČA – špeciálna slávnostná ZLATÁ LIMITOVANÁ verzia noža podľa technických parametrov z roku 1934, s rukoväťou vyrobenou z materiálu mosadz a organické sklo vo farbách Grigorievskej stužky Víťazstva.

 

Georgievská stužka je súčasťou najvyšších vojenských vyznamenaní – vyznamenanie Svätého Georgia, Georgievský kríž a Georgievská medaila. Vyznamenania boli prvý krát udelené Katarínou II. Veľkou a majú povzbudiť lojalitu, odvahu a prezieravosť.

 

Vačevská fínka je nožom, ktorý je medzi znalcami chladných zbraní veľmi obľúbený predovšetkým kvôli jeho histórii.

 

Závod TRUD v dedine Vača, Nižnogorodská oblasť začína vyrábať túto chladnú zbraň najprv pre zložky NKVD v roku 1935 – odtiaľ pochádza pomenovanie Vačevská finka. Aktívny proces výroby prebiehal do konca 70-tych rokov 20. storočia.

 

Fínka z Vače – bola súčasťou vybavenia doslova všetkých silových zložiek a to až do konca existencie Sovietského zväzu. Nôž prešiel všetkými vojenskými konfliktami – Veľkou vlasteneckou vojnou, vojnami v Ázii, Afrike, atď. a stal sa legendárnou zbraňou.

 

Koniec slávy Vačevskej fínky prichádza v 90-tych rokoch  so zmenami systému - Vačevskú fínku z vojenských skladov jednoducho nariadením vtedajšími zástupcami zmenenej štátnej moci poslali ako symbol ZSSR do pece na roztavenie - aj preto sú dnes Originál Fínky veľmi zriedkavé, keďže väčšina exemplárov bola zničená.

 

Len pre zaujímavosť - Závod Trud v dedine Vača prežil a funguje dodnes - len jeho výroba je dnes zameraná na bežnú spotrebiteľskú sféru.  


Materiály
Vysoko legovaná oceľ 95X18, tvrdosť 58-60 HRC, Organické sklo, Mosadz


Charakteristika noža
Celková dĺžka:    240  mm
Dĺžka čepele:    125  mm
Hrúbka čepele:   4.0  mm
Šírka čepele:    20  mm
Materiál čepele:    oceľ 95Х18
Spracovanie čepele:    leštená
Tvrdosť:    58-60 HRC
Materiál rukoväte:    Organické sklo, Mosadz
Puzdro:    Prírodná koža
Poznámka:  Patrí do kategórie chladné zbrane

 

Kontakt

 

RUSKÝ DOM
841 01 Bratislava
Polianky 11


OBCHODNÁ SEKCIA - predaj nožov
Tel. kontakt SR:  0911 555 909
Tel. kontakt pre ČR: (+420) 774 857 161

E-mail: info@ruskydom.sk
Web: www.ruskydom.sk

 

Powered by: www.cdx-world.com